ToBuy Shop Blog

Mitől jó egy napelem?

2023.05.12 17:22
Mitől jó egy napelem?

A zöldebb, takarékosabb villamossági energiatermelés alternatívájaként előtérbe kerültek az otthonainkhoz szerelhető napelemek, de ahhoz hogy ezekből a napelemekből a maximumot tudjuk kihozni, fontos figyelembe venni még a legegyszerűbb tulajdonságaikat és különböző paramétereiket is. Mielőtt még szakembert keresnénk a feladathoz, szedjük össze az igényeinket és végezzünk magunk egy kutatást.

Hatásfok

Az egyik legfontosabb tulajdonság, amely hatással van a napelemek minőségére és hatékonyságára, az az átalakítási hatásfok. Ez a paraméter azt mutatja meg, hogy a napelemek milyen hatékonysággal alakítják át a napenergiát elektromos energiává. Minél magasabb az átalakítási hatásfok, annál több energiát tudunk kinyerni a napsugarakból, és ezáltal a napelem hatékonysága is nagyobb lesz.

 

 

Tartósság

A napelemek tartóssága is fontos szempont, hiszen ezek az eszközök hosszú távra vannak tervezve. Ellen kell állniuk az időjárási viszontagságoknak, a csapadéknak, a hőmérsékletváltozásoknak, a pornak és a szennyeződéseknek is.

 

Teljesítmény

A napelemek teljesítménye közvetlenül összefügg a hatásfokkal. Azt mutatja meg, hogy mennyi elektromos energiát képes előállítani a napelem, amelynek mértékegysége wattban (W) kerül kifejezésre. Az általános szabály az, hogy minél nagyobb a teljesítmény, annál nagyobb mennyiségű energiát tudunk begyűjteni a napsugarakból, hogy aztán az otthonunkban is felhasználható energiává alakítsuk azokat.

 

 

Méret és súly

A napelemek mérete és súlya különösen akkor fontos szempont, ha olyan területen vagyunk, ahol korlátozott a rendelkezésre álló hely, vagy esetleg a tetőszerkezet nem éppen a legerősebb alapot adná több, nehéz napelem elfektetéséhez. Szintén egy általános szabály, hogy a nagyobb felületű napelemek nagyobb mennyiségű elektromos energiát tudnak előállítani, de általában nehezebbek és nehezebben is lehet telepíteni őket. A kisebb napelemek ugyan könnyebbek, de kevesebb energiát is termelnek, így fontos az igényeinknek, vagyis a ház áramellátásának megfelelő teljesítményű napelemtípus kiválasztása.

 

Ár

Az ár, ha nem is a legelső, de egy nagyon fontos szempont, amikor a napelemek között választunk, mivel a legtöbbünk szeretné a lehető legolcsóbban kihozni ezt a beruházást. Általában minél nagyobb a teljesítmény és a hatásfok, annál magasabb az ár, de nem feltétlenül jelenti azt, hogy a drágább napelemek mindig jobbak. Fontos megfontolni az összes tulajdonságot és a költségeket, hogy megtaláljuk az optimális megoldást.

 

 

Gyártó és garancia

Az is fontos, hogy milyen gyártóktól vásároljuk meg a napelemeket és milyen garancia jár velük. A megbízható gyártók általában jobb minőségű termékeket kínálnak, és hosszabb garanciát adnak, ami már magában meggyőzővé teszi a termékeket és számunkra is biztonságérzetet nyújt hosszú éveken, akár 3 évtizeden keresztül.

 

Kiegészítő funkciók

Néhány napelem kiegészítő funkciókat is tartalmaz, például az automatikus napkövetőt, amely optimalizálja a napelemek teljesítményét, vagy a beépített invertert, amely a napelemek által előállított egyenáramot átalakítja váltóárammá. Ezek a funkciók növelhetik a napelem hatékonyságát és még az értékét is.

 

Összefoglalva, a kiválasztás során a napelemek tulajdonságai és paraméterei között a hatásfok, a tartósság, a teljesítmény, a méret és a súly, az ár, a gyártó és garancia, valamint a kiegészítő funkciók a legfontosabbak. Az optimális megoldás megtalálása érdekében vizsgáljuk meg a rendelkezésre álló lehetőségeket, és a fenti tulajdonságokat figyelembe véve döntsünk. A jó minőségű napelemek biztosítják, hogy az otthonunk vagy az üzletünk hosszú távon környezetbarát és gazdaságos energiaforrással rendelkezzenek.