ToBuy Shop Blog

PC felturbózás – mire figyeljünk?

2023.04.08 17:53
PC felturbózás – mire figyeljünk?

Egy asztali számítógép fejlesztése mindig izgalmas kihívás elé állítja azokat, akik erre az elhatározásra jutottak akár azért, mert a munkájuk követeli meg ezt, vagy amiatt, mert az újabb játékokhoz erősebb gamer PC-re van szükségük. Kell hozzá egy kevés műszaki beállítottság, érdeklődés, de hamar rájöhetünk rövid böngészés során, hogy lényegében ez közel sem nehéz feladat. Az új alkatrészek keresése és beszerzése során azonban elengedhetetlen, hogy tisztában legyünk a legfontosabb szempontokkal, amelyekre figyelnünk kell.

PC alkatrész választó szempontok

Az első és legfontosabb szempont az, hogy milyen célra fogjuk használni az asztali számítógépet. Ha például játékra szeretnénk, akkor nagyobb hangsúlyt kell fektetnünk a videókártyára, míg ha inkább munkára használnánk, akkor a munkától függően a processzor és a memória lehetnek fontosabbak. Többnyire az általunk használni kívánt programoknak online megtekinthetők a rendszerkövetelményei, így tudjuk erre a szintre optimalizálni az asztali számítógépünket is.

A második szempont az, hogy milyen komponenseket használunk a jelenlegi számítógépünkben, és milyen kapacitásúak, mivel ezek adják a viszonyítási alapot (mitől mennyire kell jobbnak lennie). Fontos, hogy ne csak az új alkatrészeket, hanem a régi alkatrészeket is összehasonlítsuk, hogy értsük, milyen mértékű lesz a teljesítmény javulása.

A harmadik, (sokunknak az első) szempont az ár. A legjobb alkatrészek a drágától a méregdrágáig terjedő skálán mozognak, így fontos, hogy mint minden nagyobb beruházásnál, előzetesen megtervezzük a költségvetést. Ha biztosan fel kell turbóznunk az asztali PC-t ahhoz, hogy megfelelően működjenek rajta a programok, érdemes nem az alsókategóriás alkatrészeket megvenni, mivel ez olykor egyenlő a minőség csökkenésével is.

 

PC alkatrészek rövid értelmező leírása

CPU (Processzor): a CPU a számítógép talán legfontosabb alkatrésze. Ez az a komponens, ami az összes feldolgozást végzi, és meghatározza a számítógép összteljesítményét. A processzor sebessége (mértékegysége a „GHz”) határozza meg, hogy mennyi idő alatt tudja elvégezni az adott feladatot, ami lehet egy egyszerű program megnyitása is. Az újabb processzorok általában nagyobb sebességgel és több maggal rendelkeznek, mint az előző generációk, ez pedig növeli a párhuzamos feldolgozás képességét, mivel több maggal egyszerre több feladaton is képes dolgozni. Fontos azonban megjegyezni, hogy az új CPU csak akkor javítja a teljesítményt, ha az összes többi alkatrész is képes követni azt, így ha nagyon régi, vagy teljesítményben gyenge memóriát használunk az új és erősebb CPU-val, akkor a teljesítmény nem javul jelentősen.

 

 

Memória: a memória vagy RAM az az alkatrész, amelyben a számítógép azokat adatokat tárolja, amelyeket a CPU éppen feldolgozott, így ez nem egy tárhely, mivel folytonosan használtak a benne futó adatok. Az új memória bővítése jelentősen javíthatja a számítógép teljesítményét, mivel több adatot tud eltárolni és gyorsabban is érheti el. A RAM mérete (mértékegysége GB) határozza meg, hogy mennyi adatot tud tárolni a számítógép egyszerre, így ebben az esetben erre a mérőszámra kell figyelnünk.

Az SSD: az a tároló, amely az operációs rendszer és a szoftverek tárolására szolgál. Az SSD egy új technológia, amely sokkal gyorsabb és megbízhatóbb, mint a hagyományos merevlemezek. Ezek a komponensek különböző méretűek és sebességűek, valamint más-más kapacitásokkal érhetőek el. Az SSD-vel való frissítés jelentősen javíthatja az operációs rendszer és a szoftverek indulási idejét, valamint a fájlok átviteli sebességét, például egy CD-re, pendrive-ra, vagy külső tárolóegységre.

Videókártya: a videókártya az a számítógép alkatrész, amely a képi adatok megjelenítését végzi, például játékokban, filmekben, ezért videós munkákhoz, grafikai tervezéshez és játékra használt számítógépekhez elengedhetetlen egy ultra erős videókártya beszerzése. A meglévőnél újabb gereációs és magasabb kapacitású videókártya javíthatja a megjelenítések minőségét, illetve lehetővé teszi a magasabb képfrissítési rátákat és a nagyobb felbontást is.